سه شنبه 13 خرداد ماه 1399 عضويت ورود
Module Border Module Border
  شرح خبر 
98/09/04

برداشت ارزن


برداشت 1000 تن ارزن از مزارع مهیار

به گزارش آقای مهندس سلیمانی  رییس  مرکز جهاد کشاورزی مهیار  ارزن گیاهی است با دانه های بسیار کوچک که دانه های آن از سورگوم به مراتب کوچکتر بوده و در بین غلات به غله دانه ریز معروف است.گرچه یکی از گیاهانی ست از خانواده گندمیان ولی به لحاظ جنس و گونه چندان قرابتی با هم ندارند و بنابراین از نظر فرم ظاهری نیز متفاوت هستند در طی سالهای اخیر با عنایت به خشکسالی های پی در پی مورد توجه قرار گرفته است و بصورت تابستانه در سال زراعی جاری در منطقه مهیار در سطح 500 هکتار کشت گردید وبا متوسط تولید 2 تن در هکتار حدود 1000 تن ارزن از مزارع این منطقه برداشت گردید. این محصول به کم آبی و شوری مقاوم بوده و از نظر کارایی مصرف آب و اقتصادی برای کشاورزان مقرون بصرفه می باشد.البته  قیمت این محصول نسبت به سال  گذشته  نیز کاهش چشمگیری را نشان می دهد. مهمترین قسمتهای قابل استفاده ارزن، دانه وساقه آن است که مصارف آنها شامل موارد زیر است.

1- تغذیه انسان : از دانه های ارزن می توان آرد و در نتیجه نان و شیرینی تهیه کرد. همچنین درکشورهای آفریقائی از دانه آن نوعی غذا شبیه پلو تهیه می شود. با بودادن دانه های آن، نوعی آجیل در هند تولید می شود.

2- تغذیه پرندگان: دانه ارزن به مقدار زیاد در تغذیه پرندگان و بخصوص جوجه پرندگان اهلی و قناری به مصرف می رسد. دانه ارزن در مقایسه با بیشتر محصولات دانه ای، از مقادیر کمتر ترکیبات شیمیایی مضر تغذیه ای مانند تانن برخوردار است.

3- تغذیه دام: ارزن عمدتا بصورت علوفه سبز در پرورش چهارپایان استفاده می شود، اگرچه امکان کاربرد آن بصورت علوفه خشک نیز وجود دارد. به تازگی تحقیقاتی در مورد سیلو کردن ارزن انجام شده است که نتایج رضایت بخشی داشته است.

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت
Module Border Module Border
   
 
  پس از درج عبارت کلید جستجو را بزنید  
 
عبارت:  جستجو

  نظرسنجي  
 
نظرشمادرموردپرتال مديريت جهادكشاورزي چيست

 

تعداد جوابها : 598

عالي : 88%
خوب : 3%
متوسط : 2%
ضعيف : 7%

  ارسال  
  آمار بازديدها  
 
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 42
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 42

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 999216
Visitors بازديد هاي امروز: 610
Visitors بازديد هاي ديروز: 829
Copyright (c) 1399/03/13 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا